ÇESİAD FİLM GÜNÜ

ÇESİAD FİLM GÜNÜ

22 Mart 2022 Salı – ilk film günü

Arkadaşlarımızın sohbetleri sırasında ortaya çıkan bir fikir ile beraber yaptığımız etkinliklere bir yenisini eklemek amacıyla ‘‘ÇESİAD FİLM GÜNÜ’’nü başlatmaya karar verdik. Hem film izleyip zaman zaman eğlenecek, zaman zaman hüzünlenecek; hem de birlikte vakit geçirip yeni anılar biriktirecektik. Film günü olarak salı gününü seçtik ve ilk filmimizi izlemek için 22 Mart Salı günü müsait olan arkadaşlarımızla beraber dernek merkezimizde toplandık. Derneğimizden eksik olmayan atıştırmalıklarımız ve film gününe en çok yakışan patlamış mısırlarımız hazırdı. Seçtiğimiz film yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı 2019’ da vizyona giren ‘‘7. Koğuştaki Mucize’’ idi. Kararlaştırdığımız film saatinin başlamasını beklerken sohbet ettik ve fark ettik ki çoğunluğumuz filmi daha önce seyretmişti. Ama görünen o ki bunun pek önemi yoktu. Bu etkileyici filmi beraber izleyecek olmak 2.kez izlemenin önüne geçiyordu. Film izlemeye başladık.

Filmin ana karakterleri yedi yaşındaki Ova ile onunla aynı zeka yaşına sahip olan babası Memo’dur. Küçük bir kasabada babaannesi Fatma Nine ve kızı Ova ile birlikte yaşayan zihinsel engelli Memo çobanlık yapmaktadır. Memo zaman zaman kasaba çocukları arasında dalga konusu olsa da babaanne hem Memo’yu hem de ovayı yatıştıran bir konumdadır.  Sıkı yönetim komutanının kızının ölümünden Memo’nun sorumlu tutulmasının ardından, aldığı haksız cezayı, o sırada yaşadıkları ve Memo’nun yakınlarının onun hakkını araması anlatılmaktadır. Dönemin askeri gücü karşısında neredeyse herkesin eli kolu bağlanmış olsa da gerek kasabadan gerekse sonradan da olsa onun suçsuz oluşunu fark eden koğuş arkadaşlarının çabaları oldukça etkileyici idi.

Tüm bunları anlatırken bir yandan aralara serpiştirilen eğlenceli sahneler ile çok güzel aktarılmıştı. Hal böyle olunca biz izleyenlere zaman zaman kahkaha ama genellikle gözyaşı eşlik etti. Neyse ki ÇESİAD buna hazırlıklıydı. Öncesinde peçeteler alınmış ışıklar kapatılarak filme uygun bir ortam sağlanmıştı. Ağlayanlara şaka ile karışık da olsa peçete desteğini esirgemeyen arkadaşlara da buradan tekrardan teşekkürler.

Film bittiğinde bir süre kendimize gelmeye çalıştık. Ardından ortalığı toparladık ve dernek merkezimizi bir sonraki etkinlik için hazır hale getirdik. Arayı çok açmadan film günlerini tekrarlamak için sözleşerek dağıldık.

Sinem Kılıç (2021-2022 Öğrenci Başkanı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Psikoloji 3. Sınıf)